img

Kiedy powinieneś zacząć mówić w języku obcym?

"Wystaw się na swój najgłębszy strach; po tym strach nie ma żadnej mocy, a strach przed wolnością kurczy się i znika. Jesteś wolny" - Jim Morrison

W ludzkim umyśle istnieje jeden strach, który okazał się bardziej odczuwalny niż jakikolwiek inny.

Nie, nie strach przed śmiercią...

...strach przed wystąpieniami publicznymi.

Sama myśl o konieczności przemawiania przed tłumem doprowadza większość ludzi do paniki.

Nie jest więc niespodzianką, że najczęstszym strachem osób uczących się języków obcych jest coś bardzo podobnego - mówienie w języku docelowym do native speakera.

Dla osób uczących się języka mówienie może często stanowić zaproszenie do zwątpienia w siebie, krytyki, potencjalnego zawstydzenia i wielu innych negatywnych emocji. A jednak większość uczących się doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mówienie jest być może najbardziej istotną umiejętnością językową i dlatego nie można go wiecznie unikać.

Ten nacisk, to pragnienie, by wiedzieć, jak mówić bez podejmowania ryzyka mówienia, jest bodźcem do jednego z najczęstszych pytań, jakie dostaję od innych uczących się:

Kiedy powinienem zacząć mówić w moim języku docelowym?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Zamiast tego wszystkie odpowiedzi mieszczą się w spektrum pomiędzy dwoma skrajnościami:

  • Zacznij mówić od razu
  • Zebrać materiał, a potem mówić

Każde z powyższych podejść do mówienia ma swoje zalety (plusy) i wady (minusy).

rozmowa

Natychmiastowe rozpoczęcie mówienia

To podejście polega na rozpoczęciu ćwiczenia mówienia, jak tylko rozpoczniesz poważną naukę języka docelowego.

PLUSY:

  • Twoje umiejętności mówienia poprawią się szybciej - To może wydawać się oczywiste, ale im wcześniej zaczniesz mówić w swoim języku docelowym, tym szybciej będziesz go dobrze znał.
  • Staniesz się komfortowy z popełnianiem błędów - Błędy są nieuniknioną częścią języka. Kiedy mówisz od początku, będziesz popełniać wiele, wiele błędów, ale zdasz sobie sprawę, że te błędy są cenną okazją do rozwoju, korekty i eksperymentowania w użyciu języka.
  • Będziesz w stanie obserwować poprawę swoich umiejętności w działaniu - Z każdą rozmową zauważysz, że popełniasz mniej błędów niż wcześniej i stajesz się bardziej biegły w prowadzeniu rozmowy. Zdolność do bezpośredniego obserwowania swojego rozwoju może stanowić nieoceniony impuls do motywacji.

CONS:

  • Będziesz potrzebował silnej mentalności - Mówienie od początku może być traumatyczne dla niedoświadczonych, ponieważ uczniowie, którzy stosują tę metodę muszą próbować konwersacji z bardzo ograniczonym słownictwem, zwrotami i ogólną znajomością języka docelowego. Jeśli zdecydujesz się mówić już na początku, będziesz musiał rozwinąć w sobie psychiczny hart ducha, aby wytrzymać potencjalne błędy, niezręczność i nieporozumienia, które wynikają z ograniczonych zdolności językowych.
  • Napotkasz opór ze strony rodzimych użytkowników języka- Rodz imi użytkownicy języka, nieprzyzwyczajeni do interakcji z uczącymi się, mogą być niecierpliwi, zniechęcający lub wręcz nieuprzejmi w stosunku do tych, którzy próbują mówić z bardzo ograniczoną znajomością języka. Nawet najbardziej uprzejmi tubylcy często przełączają się na bardziej znany język, aby złagodzić stres początkującego mówcy. Jako początkujący użytkownik języka docelowego, będziesz musiał nauczyć się radzić sobie z tymi różnymi reakcjami i przeć naprzód bez względu na opór, jaki możesz napotkać.
  • Możesz nie zostać zrozumiany, a inni mogą nie rozumieć Ciebie - Jeśli mówisz od samego początku, Twoje początkowe wypowiedzi będą prawdopodobnie obarczone błędami, nieporozumieniami i lukami w komunikacji. Ponadto, może Ci brakować pasywnej wiedzy (słownictwa, norm kulturowych, wyrażeń idiomatycznych, itp.), aby faktycznie zrozumieć, co się do Ciebie mówi. Jak wspomniano wcześniej, będziesz musiał pogodzić się z tą niepewnością i być skłonnym prosić rodzimych użytkowników języka, aby zwolnili, przeformułowali lub wyjaśnili swoje odpowiedzi.

Masowe wprowadzanie danych, a następnie mówienie

To podejście polega na rozpoczęciu mówienia tygodnie, miesiące, a nawet lata po rozpoczęciu poważnej nauki języka docelowego.

PLUSY:

  • Będziesz miał więcej wiedzy językowej, z której możesz czerpać podczas mówienia - Z czasem uczący się jest w stanie zbudować bazę zarówno pasywnej, jak i aktywnej wiedzy językowej. Wiedza pasywna jest szczególnie przydatna, aby pomóc uczącym się zrozumieć, co się do nich mówi, podczas gdy wiedza aktywna to repertuar słów, zwrotów i innych elementów, które uczący się mogą wykorzystać podczas mówienia. Z większą ilością czasu i przygotowań, twoje pasywne i aktywne bazy wiedzy będą nieuchronnie rosły i będą bardziej wszechstronne.

KONSEKWENCJE:

  • Syndrom perfekcjonisty - Uczący się, którzy koncentrują się na wprowadzaniu danych do języka, zanim skupią się na ich wyprowadzaniu, mogą rozwinąć tendencje do perfekcjonizmu. Ponieważ zwiększony wkład teoretycznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów, uczący się, którzy czekają z mówieniem łudzą się, że opóźniając mówienie, będą w stanie całkowicie uniknąć błędów. Jest to po prostu inna forma prokrastynacji i większość uczących się, którzy stosują tę strategię, nigdy tak naprawdę nie zaczyna mówić z obawy przed popełnieniem błędów. Nawet jeśli zaczniesz mówić po zebraniu dużej ilości materiału, może się okazać, że między twoimi umiejętnościami słuchania i mówienia istnieje duża, trwała luka, którą trudno będzie całkowicie wyeliminować.

 

Kiedy powinieneś zacząć mówić w swoim języku docelowym

Jak już wcześniej wspomniano, powyższe przykłady reprezentują dwa najbardziej skrajne podejścia do rozpoczęcia mówienia w języku obcym.

W rzeczywistości, "właściwy czas" na rozpoczęcie mówienia będzie leżał bardziej pośrodku spektrum, w oparciu zarówno o czynniki obiektywne (tzn. czynniki niezależne od Ciebie) jak i subiektywne (tzn. czynniki zależne od Ciebie).

1 - Czynniki obiektywne: Odległość językowa

Jeżeli twój język docelowy ma wewnętrzne struktury (tj. składnia, morfologia, gramatyka, leksyka), które są bardziej podobne do tych w twoim języku ojczystym, będzie ci łatwiej mówić od samego początku.

I odwrotnie, jeżeli twój język docelowy ma struktury wewnętrzne, które bardzo różnią się od struktur twojego języka ojczystego, będziesz miał więcej trudności, kiedy przyjdzie czas na mówienie w tym języku.

Jest to zazwyczaj najbardziej widoczne przy porównywaniu składni języka docelowego i ojczystego.

Aby dać ci osobisty przykład, pozwól mi opisać moje doświadczenia z językiem japońskim.

Przed rozpoczęciem nauki japońskiego, uczyłem się tylko języków, w których występuje szyk wyrazów Subject-Verb-Object.

W tych językach, zdania są zbudowane w ten sposób:

Widziałem psa

Ponieważ włoski ma taką samą strukturę SVO, wszystkie moje poprzednie języki były składniowo zbliżone . Ze względu na tę bliskość, byłem w stanie zacząć mówić w tych językach bardzo szybko, ponieważ musiałem poświęcić mniej zasobów umysłowych na poruszanie się po strukturze zdań.

Japoński, z drugiej strony, ma bardzo odległą składnię w stosunku do tych języków. Zamiast SVO, jest to język SOV (Subject-Object-Verb). Wynikiem tego są zdania zbudowane w taki sposób:

I the dog saw

Wydaje się to prostą zmianą, gdy patrzymy na krótkie zdanie, ale gdy mamy do czynienia z bardziej złożonymi zdaniami i różnymi typami frazowania, przejście z SVO na SOV może wymagać różnego rodzaju umysłowych akrobacji.

Próbowałem przeciwdziałać tej trudności, czekając z mówieniem. Ale czekanie przerodziło się w prokrastynację. Kiedy w końcu zacząłem mówić po japońsku, uczyłem się go od ponad roku.

I niestety, po tym czasie wcale nie było lepiej! Kiedy mówiłem, starałem się tworzyć dobrze sformułowane, skomplikowane zdania, które czytałem w książkach i słyszałem w nagraniach, ale nie mogłem tego zrobić. Pomimo całego zgromadzonego przeze mnie materiału, brakowało mi doświadczenia w poruszaniu się po składni i strukturach społecznych, które są tak integralną częścią mówionego języka japońskiego. Ponad roczny wkład praktycznie nic nie znaczył.

Patrząc wstecz, pomimo dystansu składniowego pomiędzy japońskim a wszystkimi innymi językami, które znałem, uważam, że lepiej by było, gdybym mówił wcześniej i polegał w dużej mierze na prostych strukturach składniowych i poziomach grzecznościowych, zanim przeszedłbym do bardziej skomplikowanych.

Mówiąc prościej, odległość językowa (a szczególnie odległość syntaktyczna) może odgrywać rolę w tym, jak szybko zdecydujesz się mówić w danym języku. Bliski język będzie o wiele łatwiejszy do opanowania od samego początku, podczas gdy język odległy będzie sprawiał więcej trudności.

2 - Czynniki subiektywne: Poprzednie doświadczenia

Im częściej robisz coś, czego się boisz, tym automatycznie mniej się tego boisz. Ten proces "desensytyzacji" jest kluczową częścią psychologii behawioralnej i odgrywa dużą rolę w wielu terapiach fobii.

Osoby uczące się języków obcych, które wcześniej miały okazję rozmawiać z tubylcami, będą bardziej skłonne do angażowania się w rozmowy z nimi w przyszłości, nawet jeśli początkowo miały opory przed mówieniem.

Działa to we wszystkich językach. Tak więc, jeśli uczyłeś się francuskiego i wiesz, że jesteś w stanie mówić efektywnie po francusku, łatwiej będzie Ci mówić wcześniej, gdy zaczniesz uczyć się węgierskiego, na przykład.

Jeśli już wcześniej pokonałeś strach, możesz pokonać go ponownie. Wykorzystaj to na swoją korzyść.

Wnioski

Ze względu na dużą niepewność i wysokie prawdopodobieństwo popełnienia błędu lub zakłopotania, większość uczących się odkłada mówienie do momentu, kiedy absolutnie musi to zrobić. Mniejsza grupa uczniów woli mówić od samego początku, co, choć jest korzystne, może być bardzo stresujące dla psychiki.

Najlepsze podejście dla Ciebie będzie znajdowało się gdzieś pomiędzy tymi dwoma skrajnościami, co jest uwarunkowane kilkoma obiektywnymi i subiektywnymi czynnikami.

Skorzystaj z powyższych wskazówek, aby określić, kiedy zacząć mówić. Bez względu na wszystko, upewnij się, że zdecydujesz się na linię czasu, kiedy mówić, a następnie faktycznie trzymać się go. Jeśli nie sprawisz, że przemówienie dojdzie do skutku, to nie dojdzie.

I na koniec, kiedy już zdecydujesz się na mówienie, zadbaj o to, aby angażować się w rozmowy z uprzejmymi i wspierającymi tubylcami, którzy mają czas i cierpliwość, aby pracować z tobą, gdy będziesz starał się poprawić swoje umiejętności mówienia. Takie wybory zapewnią, że kiedy już zaczniesz mówić, będziesz mówił dalej, i tak w kółko.

Paweł Czapla

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również