img

Międzynarodowe dni ustawowo wolne od pracy, o których powinna wiedzieć Twoja firma

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Przygotuj swoje kalendarze. Jeśli jesteś częścią międzynarodowej organizacji lub współpracujesz z kolegami, klientami lub dostawcami na całym świecie, warto zwrócić uwagę na te dni ustawowo wolne od pracy. Niezależnie od tego, czy chcesz dostosować kampanie, czy przygotować się na zamknięcie łańcucha dostaw i biur, te daty pomogą Ci zaplanować rok*.

*Ten post został zaktualizowany na rok 2022.

Dodatkowo, Ty i Twój zespół możecie również skorzystać z naszej wiedzy i skorzystać z naszego szkolenie z zakresu świadomości kulturowej. To Szkolenie jest starannie dopasowane do potrzeb Twojego zespołu. Pracujemy z Tobą, aby poszerzyć Twoją wiedzę kulturową i pomóc Ci uniknąć pułapek związanych z błędami kulturowymi. Zarezerwuj konsultację już dziś.

Styczeń

Nowy Rok - 1 stycznia

Nowy Rok to święto obchodzone w większości krajów świata 1 stycznia, pierwszego dnia roku według współczesnego kalendarza gregoriańskiego. W Wielkiej Brytanii jest to dzień wolny od pracy, ale nie jest tak na całym świecie, więc należy sprawdzić, co dzieje się w danym kraju.

Dzień Dr Martina Luthera Kinga Jr - 17 stycznia (Ameryka Północna)

Dzień Martina Luthera Kinga Jr. upamiętnia urodziny i życie Martina Luthera Kinga Jr. Obywatele USA mają ten poniedziałek wolny od pracy.

Luty

Chiński Nowy Rok, święto Tết i Seollal - 1 lutego (APAC)

Chiński Nowy Rok oznacza początek nowego roku w chińskim kalendarzu. Obchodzony jest w Chinach kontynentalnych, Hongkongu i na Tajwanie, a także w innych krajach azjatyckich, takich jak Singapur czy Filipiny. W Chinach, Hongkongu i na Tajwanie obchody mogą trwać kilka tygodni, ale ich kulminacja przypada zwykle na 15. dzień. Czasami firmy są zamykane na tydzień lub dłużej, dlatego warto sprawdzić lokalne kontakty.

Kilka innych krajów azjatyckich, w tym Korea Południowa (Seollal) i Wietnam (Tết), również obchodzi swoje własne święta związane z Księżycowym Nowym Rokiem.

Dzień Prezydenta - 21 lutego (Ameryka Północna)

Dzień Prezydenta to amerykańskie święto obchodzone w dniu urodzin Jerzego Waszyngtona, a także wszystkich innych prezydentów, którzy zostali wybrani w USA. Większość obywateli będzie miała dzień wolny od pracy.

Karnawał - 25 lutego - 5 marca (LATAM)

Karnawał jest obchodzony w kilku krajach Ameryki Południowej, ale w szczególności w Brazylii jest to święto państwowe, a większość Brazylijczyków ma tydzień wolnego, aby świętować.

Marzec

Dzień Benito Juáreza - 21 marca (LATAM)

Dzień Benito Juareza to meksykańskie święto upamiętniające dokonania byłego prezydenta, Benito Juareza. Jest to święto państwowe w Meksyku.

Kwiecień

Wielki Tydzień - 10-16 kwietnia (LATAM)

Wielki Tydzień jest obchodzony na całym świecie, ale jest szczególnie ważny w krajach Ameryki Łacińskiej. W wielu z nich zamyka się biura, aby uczcić takie dni jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek, a następnie otwiera się je ponownie po Niedzieli Wielkanocnej.

Wielki Piątek - 15 kwietnia (EMEA)

Wielki Piątek jest częścią Wielkiego Tygodnia, ale poza tym, że jest ważny w krajach Ameryki Łacińskiej, jest również obchodzony w wielu chrześcijańskich krajach europejskich jako święto państwowe.

Dzień Tiradentes - 21 kwietnia (LATAM)

Dzień Tiradentes to brazylijskie święto upamiętniające śmierć Joaquima Jose da Silva Xaviera, który oddał życie za niepodległość Brazylii w 1792 roku. W tym dniu często zamyka się firmy i szkoły.

Złoty Tydzień - 29 kwietnia - 5 maja (APAC)

Złoty Tydzień w Japonii to obchody czterech różnych świąt japońskich w jednym tygodniu. Chociaż niektóre firmy mogą pozostać otwarte, warto sprawdzić, co dzieje się na rynku lokalnym.

Maj

Cinco De Mayo - 5 maja (LATAM)

Cinco De Mayo upamiętnia zwycięstwo Meksyku nad Cesarstwem Francuskim w bitwie pod Puebla. W tym dniu nieczynne będą szkoły i przedsiębiorstwa.

Eid-al-Fitr - 2-3 maja (na całym świecie)

Eid-al-Fitr to święto muzułmańskie, które oznacza koniec Ramadanu. Chociaż w niektórych krajach nie jest to święto państwowe, wielu muzułmanów życzy sobie, aby był to dzień wolny od pracy.

Czerwiec

Festiwal Smoczych Łodzi / Duanwu - 3-5 czerwca (APAC)

Ten trzydniowy festiwal upamiętnia życie Qu Yuan, słynnego chińskiego uczonego z III wieku p.n.e. Hongkong uznaje to święto za dzień wolny od pracy.

Zielone Świątki - 6 czerwca (EMEA)

Zielone Świątki to święto chrześcijańskie. Większość krajów, które je obchodzą, zamyka szkoły i przedsiębiorstwa. Do krajów, które obchodzą to święto, należą Monako, Belgia i Francja. Pełną listę krajów można znaleźć tutaj.

Lipiec

Dzień Niepodległości - 4 lipca (Ameryka Północna)

Dzień Niepodległości to święto federalne w Stanach Zjednoczonych upamiętniające Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Dzień Bastylii - 14 lipca (Francja)

Dzień Bastylii, czyli Fête Nationale, to francuskie święto upamiętniające początek rewolucji francuskiej. Obchody odbywają się w całej Francji, a wiele firm jest zamkniętych na ten dzień.

Sierpień

Dzień Niepodległości - 15 sierpnia (Indie)

Dzień Niepodległości w Indiach to święto narodowe, które upamiętnia koniec rządów brytyjskich w 1947 roku i powstanie wolnego i niepodległego narodu indyjskiego.

Wrzesień

Święto Pracy - 5 września (Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa i niektóre części Karaibów)

Święto Pracy jest wyrazem uznania dla wkładu, jaki robotnicy wnoszą w życie kraju. Ponieważ pracownicy służb są zaliczani do robotników, większość z nich będzie miała tego dnia wolne od pracy.

Święto Środka Jesieni - 10 września (APAC)

Święto Środka Jesieni jest obchodzone w ósmym miesiącu księżycowym kalendarza chińskiego, kiedy księżyc jest zwykle w pełni. Kraje sąsiadujące z Chinami, takie jak Japonia, Wietnam i Korea, również obchodzą to święto, ale w każdym z nich panują inne tradycje i w zależności od kraju lub miasta, które odwiedzisz, możesz wziąć wolne od pracy.

Rosz Hoszana - 25-27 września (na całym świecie)

Rosz Hoszana to żydowski Nowy Rok. Podobnie jak Jom Kippur, nie jest to święto narodowe w USA, ale jest to dzień, w którym Żydzi proszą o dzień wolny od pracy.

Październik

Jom Kippur - 4-5 października (na całym świecie)

Jom Kippur to ważne święto żydowskie, które zazwyczaj obchodzi się poszcząc i modląc się. Zgodnie z prawem żydowskim, Żydzi nie mogą pracować w czasie tego święta.

Złoty Tydzień - 1-7 października (Chiny)

Chiński Dzień Narodowy obchodzony jest 1 października każdego roku dla upamiętnienia powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Ustawowo święto narodowe trwa 3 dni w Chinach kontynentalnych, 2 dni w Makau i 1 dzień w Hongkongu. W Chinach kontynentalnych te 3 dni są zazwyczaj połączone z poprzedzającymi je weekendami i następującymi po nich, dlatego mieszkańcy mogą cieszyć się 7-dniowym świętem od 1 do 7 października, co stanowi tak zwany "złoty tydzień".

Diwali - 24 października (APAC)

Diwali to indyjski festiwal świateł. Zazwyczaj jest obchodzone przez pięć dni, podczas których odbywają się uroczystości, parady i modlitwy. Choć jest bardzo popularne w Indiach, obchodzi się je także w Singapurze, na Fidżi i w Birmie, gdzie jest traktowane jako święto państwowe, a szkoły i firmy są zamknięte.

Listopad

Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada (EMEA)

Większość krajów europejskich uznaje Dzień Wszystkich Świętych za święto państwowe. W tym dniu chrześcijanie modlą się za krewnych i bliskich, którzy odeszli.

Święto Dziękczynienia - 24 listopada (Ameryka Północna)

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie obchodzone jest Święto Dziękczynienia. W Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia obchodzone jest w czwarty czwartek listopada, natomiast w Kanadzie w drugi poniedziałek października. W 2022 roku w Kanadzie Święto Dziękczynienia będzie obchodzone 10 października.

Grudzień

Dzień Bodhi - 8 grudnia (APAC)

Dzień Bodhi to buddyjskie święto, w którym Siddhartha Gautama, czyli Budda, doznał duchowego oświecenia. Dzień Bodhi obchodzony jest na całym świecie 8 grudnia, z małymi różnicami, ósmego dnia 12 miesiąca księżycowego. Dla buddystów jest to dzień cichej refleksji, medytacji i modlitwy, upamiętniający osiągnięcie Buddy.

Aby wesprzeć tych klientów, Twój zespół obsługi powinien zaoferować kanały tekstowe, takie jak e-mail i czat na żywo, dzięki którym klienci mogą komunikować się w preferowanym przez siebie tempie i nie muszą fizycznie rozmawiać z przedstawicielem obsługi.

Dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia (na całym świecie)

Nie wszyscy obchodzą święta Bożego Narodzenia na całym świecie i warto sprawdzić, jakie są szczególne tradycje w zależności od tego, gdzie działa Twoja firma. Aby zapoznać się z globalnymi tradycjami świątecznymi, obejrzyj nasz film.

Boxing Day - 26 grudnia (Wielka Brytania)

Boxing Day wywodzi się z Wielkiej Brytanii, ale nadal jest obchodzony w byłych koloniach brytyjskich, takich jak Kanada.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Paweł Czapla

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również