img

10 języków na skraju wymarcia

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Co tydzień kolejny język znika na dobre. Jeśli nic nie zostanie zrobione, do końca tego stulecia wymrze około połowa z prawie 7000 używanych obecnie języków.

Wraz ze śmiercią każdego języka ginie ogromna część historii naszego świata. Nie tylko słowa i zdania, ale także piosenki, opowieści i dowcipy, które już nigdy nie zostaną wypowiedziane ani usłyszane.

10 języków, które wkrótce znikną na zawsze:

1. Korana (RPA)

Doskonały przykład języka, który znajduje się na skraju wymarcia. W zeszłym roku język Korana został wymieniony jako język, którym posługuje się tylko jeden użytkownik.

2. Tehuelche (Argentyna)

Język Tehuelche, w którym mówi zaledwie trzech rodzimych użytkowników, jest uważany za krytycznie zagrożony.

3. Achumawi (USA)

Mając mniej niż 10 rodzimych użytkowników w podeszłym wieku, język ten wkrótce wyginie. W latach 80. ubiegłego wieku stworzono program, którego celem była próba zachowania języka, ale obecnie program ten już nie funkcjonuje.

4. Zaramo (Tanzania)

Tylko kilka osób w podeszłym wieku nadal porozumiewa się w Zaramo.

5. Kardofański (Kenia)

Tym poważnie zagrożonym językiem posługuje się jeszcze około 50 osób.

6. Gardiol (Włochy)

Język ten jest poważnie zagrożony, ponieważ posługuje się nim tylko około 300 rodzimych użytkowników w wieku dziadkowym.

7. Poitevin (Francja)

Tylko kilku starszych użytkowników posługuje się językiem Poitevin, a ich liczba szybko maleje. Nawet najbardziej kompetentni użytkownicy mogą być pod silnym wpływem języka francuskiego.

8. Irantxe (Brazylia)

Jeden z wielu poważnie zagrożonych języków w Brazylii. Uważa się, że w języku Irantxe mówi mniej niż 90 rodzimych użytkowników.

9. Michif (Kanada)

Zagrożony język Michif ma mniej niż 200 rodzimych użytkowników, z których prawie wszyscy mają ponad 70 lat.

10. Cornish (Wielka Brytania)

Wierzcie lub nie, ale język kornwalijski kilkakrotnie wymierał, ale został przywrócony do życia i obecnie posługuje się nim około 600 osób, co pokazuje, że odrodzenie języka jest możliwe.

Dlaczego języki wymierają?

W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a ludzie odchodzą od tradycyjnych sposobów życia, języki dominujące wygrywają z mniejszymi. Środowisko, w którym szanuje się wielojęzyczność, może pozwolić mniejszym językom przetrwać i umożliwić dalsze przekazywanie bogactwa informacji kulturowych i wiedzy przodków przyszłym pokoleniom.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące usług tłumaczeniowych lub chcieliby Państwo skorzystać z pomocy ekspertów Comtec w dziedzinie języka i kultury, prosimy o kontakt z członkiem naszego zespołu pod numerem telefonu + 44 (0) 1926 335 681 lub adresem e-mail info@comtectranslations.com.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Paweł Czapla

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również