Co tydzień kolejny język znika na dobre. Jeśli nic nie zostanie zrobione, do końca tego stulecia wymrze około połowa z prawie 7000 używanych obecnie języków.
Wraz ze śmiercią każdego języka ginie ogromna część historii naszego świata. Nie tylko słowa i zdania, ale także piosenki, opowieści i dowcipy, które już nigdy nie zostaną wypowiedziane ani usłyszane.
10 języków, które wkrótce znikną na zawsze:
1. Korana (RPA)
Doskonały przykład języka, który znajduje się na skraju wymarcia. W zeszłym roku język Korana został wymieniony jako język, którym posługuje się tylko jeden użytkownik.
2. Tehuelche (Argentyna)
Język Tehuelche, w którym mówi zaledwie trzech rodzimych użytkowników, jest uważany za krytycznie zagrożony.
3. Achumawi (USA)
Mając mniej niż 10 rodzimych użytkowników w podeszłym wieku, język ten wkrótce wyginie. W latach 80. ubiegłego wieku stworzono program, którego celem była próba zachowania języka, ale obecnie program ten już nie funkcjonuje.
4. Zaramo (Tanzania)
Tylko kilka osób w podeszłym wieku nadal porozumiewa się w Zaramo.
5. Kardofański (Kenia)
Tym poważnie zagrożonym językiem posługuje się jeszcze około 50 osób.
6. Gardiol (Włochy)
Język ten jest poważnie zagrożony, ponieważ posługuje się nim tylko około 300 rodzimych użytkowników w wieku dziadkowym.
7. Poitevin (Francja)
Tylko kilku starszych użytkowników posługuje się językiem Poitevin, a ich liczba szybko maleje. Nawet najbardziej kompetentni użytkownicy mogą być pod silnym wpływem języka francuskiego.
8. Irantxe (Brazylia)
Jeden z wielu poważnie zagrożonych języków w Brazylii. Uważa się, że w języku Irantxe mówi mniej niż 90 rodzimych użytkowników.
9. Michif (Kanada)
Zagrożony język Michif ma mniej niż 200 rodzimych użytkowników, z których prawie wszyscy mają ponad 70 lat.
10. Cornish (Wielka Brytania)
Wierzcie lub nie, ale język kornwalijski kilkakrotnie wymierał, ale został przywrócony do życia i obecnie posługuje się nim około 600 osób, co pokazuje, że odrodzenie języka jest możliwe.
Dlaczego języki wymierają?
W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany, a ludzie odchodzą od tradycyjnych sposobów życia, języki dominujące wygrywają z mniejszymi. Środowisko, w którym szanuje się wielojęzyczność, może pozwolić mniejszym językom przetrwać i umożliwić dalsze przekazywanie bogactwa informacji kulturowych i wiedzy przodków przyszłym pokoleniom.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące usług tłumaczeniowych lub chcieliby Państwo skorzystać z pomocy ekspertów Comtec w dziedzinie języka i kultury, prosimy o kontakt z członkiem naszego zespołu pod numerem telefonu + 44 (0) 1926 335 681 lub adresem e-mail info@comtectranslations.com.