Język jest częścią naszego codziennego życia, czy nam się to podoba, czy nie. Każdy z nas od pierwszych chwil swojego życia ma kontakt z językami ojczystymi. Dzięki temu uczymy się podstaw poprawnej artykulacji czy poszerzamy swoje słownictwo. Język niemiecki staje się coraz bardziej popularny wśród osób, które chcą w przyszłości móc porozumieć się z naszymi zachodnimi sąsiadami. Na te decyzje wpływa rosnące zapotrzebowanie na język niemiecki. Wielu absolwentów kierunków takich jak na przykład filologia germańska chce pracować w tłumaczeniach. Warto wiedzieć, czym jest język niemiecki i jak zmieniał się na przestrzeni dziejów.
Język niemiecki ogólnie - czyli kilka rzeczy o języku naszych zachodnich sąsiadów
Język niemiecki należy do grupy zachodniej. Posługuje się nim około 128 milionów ludzi. Język niemiecki jest zgrupowaniem zachodnich dialektów germańskich, które składają się na standardowy język niemiecki, znany również jako Hochdeutsch. Należy pamiętać, że współczesny język niemiecki nie powstał w sposób jednorodny, lecz w wyniku wielu zmian dokonanych w trzech okresach językowych: staro-wysoko-niemieckim, średnio-wysoko-niemieckim i wczesnoniemieckim. To jest krótki przegląd.
Czego dowiemy się o okresie starowysokoniemieckim (Althochdeutsch?
W 800 roku nie można było mówić o jednym, jednolitym języku niemieckim. Ludy germańskie, które zamieszkiwały tereny dzisiejszego państwa niemieckiego mówiły językiem będącym mieszanką bawarskiego, oraz frankońskiego. Słownictwo starowysokoniemieckie charakteryzowało się pisaniem rzeczowników niemieckich małą literą. Kolejną ważną kwestią jest to, że język ten byłby praktycznie niezrozumiały dla współczesnych rodzimych użytkowników języka niemieckiego. Na przykład:
Książka (obecny niemiecki: Buch)
- polowanie (obecne niemieckie: Hunde);
- fuoren - wódz (obecne niemieckie: Fuhrer).
- queman (obecne niemieckie: kommen)
Charakterystyka okresu średniowysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch).
Średniowysoki niemiecki był kolejnym okresem językowym, który wpłynął na dalszy rozwój języka niemieckiego. Trwał on w latach 1050-1350 i opierał się na dialekcie szwabskim. Język średniowysokoniemiecki (Mittelhochdeutsch), choć bardziej zrozumiały dla rodzimego użytkownika języka niemieckiego, nie jest zrozumiały dla współczesnego Niemca. Wybrane słowa z okresu średniowysokoniemieckiego przypominały słownictwo starowysokoniemieckie. Poniżej widać różnice między słownictwem z okresu średniowysokoniemieckiego a językiem współczesnym.
- buoch - książka (obecny niemiecki: Buch)
- hunt - pies (obecne niemieckie: Hund)
- vueren - przywódca (obecne niemieckie: Fuhrer)
- komen (aktualny niemiecki) - przyjść
Wczesny język nowoniemiecki (Fruhneuhochdeusch), a także współczesny język niemiecki
Okres wczesnego nowoniemieckiego, trwający w latach 1350-1650, jest jednym z okresów o największym pokrewieństwie ze współczesnym językiem niemieckim. Przykładem tej formy jest Biblia Marcina Lutra z 1534 roku.
Język niemiecki jest językiem niejednolitym, złożonym, który kształtował się w wyniku różnorodnych procesów językowych. Należy zauważyć, że większość słownictwa pochodzi ze starowysokoniemieckiego. Znajomość historii języka jest ważna, jeśli pracujesz w biurze tłumaczeń języka niemieckiego, jako tłumacz lub w innym zawodzie związanym z lokalizacją i nauczaniem języka niemieckiego. Język niemiecki to język, który przyniesie nam wiele korzyści, ponieważ jest najczęściej używanym językiem ojczystym w Europie i urzędowym w pięciu krajach, w tym w Niemczech, Austrii, Belgii i Liechtensteinie.
(M.F.)