img

Jak nauczyć się koreańskiego systemu pisma w zaledwie kilka godzin

Z zewnętrznej perspektywy jest jedna rzecz w głównych językach Azji Wschodniej, która wyraźnie odróżnia je od reszty: ich systemy pisma.

Podczas gdy większość zachodniego świata polega na dwudziestu kilku literach alfabetu łacińskiego, Chiny, Japonia i Korea są inne - Chiny używają zbioru tysięcy rysunkowych glifów, Japonia używa tych samych glifów i uzupełnia je dwoma sylabariuszami, a Korea używa zupełnie innego systemu.

Jeśli jesteś nastawiony na naukę koreańskiego , możesz się obawiać, że droga do nauki koreańskiego systemu pisma może być podobna do tej, z którą muszą się zmierzyć uczący się chińskiego i japońskiego: lata i lata zapamiętywania znaczeń i kolejności uderzeń chińskich znaków tylko po to, aby osiągnąć poziom czytania małego dziecka.

Jeśli tak jest w twoim przypadku, to mam wspaniałą wiadomość: nauka koreańskiego 한글 (hangul) nie powinna zająć tobie ani nikomu innemu lat.

W rzeczywistości, nie powinno Ci to zająć nawet godzin.

Nie żartuję. Nawet w najwolniejszym możliwym tempie, podstawowa umiejętność czytania i pisania po koreańsku jest osiągalna w ciągu kilku posiedzeń, a nawet mniej, jeśli jesteś zmotywowany.

W tym artykule zamierzam przedstawić mapę drogową, którą możesz wykorzystać do nauki koreańskiego systemu pisma już dziś, nawet jeśli nie znasz ani słowa po koreańsku. Nie mam zamiaru uczyć cię tego wprost, ale raczej poprowadzę cię przez narzędzia i zasoby, które pomogą ci wykonać zadanie szybciej niż myślisz, że jest to możliwe.

Zaczynajmy.

korea

Krok 1: Naucz się podstawowych kształtów

Nauka samogłosek

Kiedy uczysz się koreańskiego systemu pisma, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest najłatwiejsze z łatwych: samogłoski.

Wszystkie koreańskie samogłoski są zapisywane jako kombinacja trzech możliwych składników:

 • 1

  Jedna lub dwie pionowe linie (ㅣ)
 • 2

  Myślnik (pierwotnie kropka) (-)
 • 3

  Pozioma linia (ㅡ)

Poważnie, to wszystko.

Ta krótka lista elementów składa się na każdą samogłoskę w języku.

ㅣ, ㅓ, ㅏ, ㅔ, ㅐ, ㅡ, ㅗ, ㅜ.

Nie przejmuj się na razie dźwiękami, jakie wydają te symbole. Dojdziesz do tego później, w filmach. Skup się na tym, że każdy symbol składa się tylko z wymienionych powyżej elementów.

Dla tych symboli, które zawierają myślnik, dodanie drugiego myślnika dodaje coś, co nazywa się poślizgiem (w przybliżeniu dźwięk "y", dla osób anglojęzycznych) na początku oryginalnej samogłoski.

ㅕ, ㅑ, ㅖ, ㅒ, ㅛ, ㅠ

Możesz nawet wziąć czyste samogłoski z pierwszego zestawu i połączyć ich symbole razem, tworząc dyftongi lub pojedynczy dźwięk, który jest połączeniem dwóch samogłosek:

ㅜ + ㅣ = ㅟ

ㅜ + ㅔ = ㅞ

ㅗ + ㅐ = ㅙ

ㅗ + ㅏ = ㅘ

ㅜ + ㅓ = ㅝ

ㅡ + ㅣ = ㅢ

Więc to wszystko. To dosłownie wszystkie symbole samogłosek i dźwięków podobnych do samogłosek używane we współczesnym języku koreańskim. Dwadzieścia "liter", które są po prostu rekombinacjami trzech rodzajów linii.

Sprawy stają się jeszcze łatwiejsze, gdy skojarzysz każdy symbol z jego właściwym dźwiękiem. Na przykład, jeśli wiesz, że "ㅏ" tworzy dźwięk "ah", jak w "ojciec", to szybko nauczysz się, że dodanie drugiej kreski do litery (ㅑ) tworzy dźwięk "yah", jak w "podwórko".

Poniżej znajdują się dwa krótkie filmy, które przeprowadzą Cię przez wymowę wszystkich symboli samogłosek opisanych powyżej:

 • Samogłoski koreańskie - Podstawowe
 • Koreańskie dwugłoski - samogłoski złożone/złożone

Nauka spółgłosek

Pozwól, że poprowadzę Cię przez symbole, które napotkasz dla koreańskich spółgłosek. Ponownie, nie martw się o dźwięki na razie. Po prostu skup się na elementach i na tym, jak różne elementy mogą być dodane do symbolu, aby zmienić dźwięk.

Po pierwsze, jest 9 kształtów, które składają się na podstawowe spółgłoski:

ㄱ ㄴ ㄷ ㄹ ㅁ ㅂ ㅅ ㅇ ㅈ.

Podobnie jak samogłoski, te kształty spółgłosek mogą być łączone w interesujący sposób, aby stworzyć warianty spółgłosek, wszystkie związane z dźwiękiem początkowej spółgłoski powyżej.

Na przykład, niektóre z tych spółgłosek mogą być "podwojone", tworząc dźwięk napięty. Są one często nazywane "podwójnymi spółgłoskami".

ㄲ, ㄸ, ㅃ, ㅉ, ㅆ

Dodanie jednej (lub więcej) kreski do kilku z tych symboli tworzy aspiracyjne wersje tych spółgłosek, które są po prostu tymi samymi spółgłoskami z dodatkiem większej ilości powietrza wypływającego z ust podczas wymawiania.

ㅋ, ㅌ, ㅍ, ㅎ, ㅊ

I tak to wygląda. Z tymi 19 kształtami, nauczyłeś się wszystkich spółgłosek używanych we współczesnym języku koreańskim.

Oto film, który poprowadzi Cię przez łączenie każdego symbolu z jego odpowiednikiem dźwiękowym:

 

 

 

Krok 2: Naucz się prostych sylab

Budowanie bloków sylabowych

Teraz, kiedy już poznałeś wszystkie symbole koreańskich spółgłosek i samogłosek, możemy nauczyć się jednego z najbardziej interesujących aspektów koreańskiego systemu pisma: jak te symbole pasują do siebie.

Widzisz, koreański hangul nie działa jak większość alfabetów czy nawet systemów znaków.

Większość systemów pisma konstruuje słowa poprzez proste umieszczenie liter lub znaków obok siebie.

Na przykład, aby przekazać słowo "kot" w języku angielskim, bierzemy litery "C", "A" i "T" i po prostu umieszczamy je jedna po drugiej w kolejności.

C + A + T = CAT

Koreański jest trochę inny, ponieważ "litery" nie są zapisywane w kolejności, ale raczej zorganizowane w bloki sylab.

Weźmy na przykład nazwę samego systemu pisma - hangul:

Oto symbole, które składają się na słowo w języku koreańskim:

ㅎ, ㅏ, ㄴ, ㄱ, ㅡ, ㄹ.

Nie możesz jednak napisać ㅎㅏㄴㄱㅡㄹ wszystkie pod rząd i nazwać to dniem. To w ogóle nie działa.

Zamiast tego, koreańskie symbole w słowach są pogrupowane w "bloki sylab". Symbole, które tworzą sylabę w języku koreańskim są pogrupowane w kształt zbliżony do kwadratu i uporządkowane od lewej do prawej i od góry do dołu.

Tak więc, sylaba po sylabie, hangul zaczyna się od:

ㅎ + ㅏ + ㄴ =

ㄱ + ㅡ + ㄹ =

Następnie, po skonstruowaniu odpowiednich bloków sylab, umieść je obok siebie, podobnie jak angielskie litery.

한 + 글 = 한글

Jest jeden ważny wyjątek w budowaniu bloków sylabowych, o którym jeszcze nie wspomniałem: Jeśli sylaba w słowie ma zawierać tylko dźwięk samogłoski, ta zapisana sylaba musi zaczynać się od symbolu "ㅇ", który jest znany w tym przypadku jako "spółgłoska zerowa".

Tak więc, sylaba zawierająca dosłownie tylko samogłoskę "ah" w "father" musi być zapisana "아", a nie "ㅏ".

Ćwiczenie prostych sylab

Kiedy już znasz poszczególne symbole samogłosek i spółgłosek, a także wiesz, jak są one zorganizowane w bloki sylab, nadszedł czas, aby poćwiczyć czytanie prostych bloków sylab, składających się tylko z jednej spółgłoski i jednej samogłoski.

Na szczęście, tak właśnie zaczynają się uczyć czytać małe koreańskie dzieci, więc istnieje wiele źródeł, które pomogą Ci szybko się tego nauczyć.

Polecam zacząć od tablicy podobnej do tablicy alfabetu, która jest używana do uczenia dzieci anglojęzycznych ich ABC.

Jedyna różnica polega na tym, że zamiast ABC będziesz się uczył 가나다라마바사.

Zaczynasz z tabelą taką jak ta poniżej i używasz jej do zapamiętania dźwięków wszystkich prostych kombinacji spółgłoska-samogłoska.

 

Jeśli chcesz, możesz nawet nauczyć się prostych sylab poprzez piosenkę, jak w tym filmie:

 

 

Ćwiczenie sylab złożonych

W przeciwieństwie do języków takich jak japoński, koreańskie sylaby nie są ograniczone do prostych par spółgłoska + samogłoska (CV).

Koreańskie sylaby mogą również zawierać dodatkowe spółgłoski po samogłosce, w wyniku czego powstaje struktura spółgłoska + samogłoska + spółgłoska (CVC) lub spółgłoska + samogłoska + spółgłoska + spółgłoska (CVCC).

Kiedy napisane, te sylaby wyglądają na nieco bardziej zatłoczone niż ich odpowiedniki CV, więc musisz zwrócić szczególną uwagę na zasady od lewej do prawej, od góry do dołu, które są przestrzegane podczas tworzenia tych bloków sylab.

Na przykład, oto słowo oznaczające konia ("mal"):

ㅁ + ㅏ + ㄹ = 말

A słowo oznaczające życie ("salm"):

ㅅ + ㅏ + ㄹ + ㅁ = 삶

Niestety, w tym miejscu wymowa może stać się nieco bardziej skomplikowana, jak również.

Spółgłoski, które następują po samogłoskach w bloku sylabowym są znane w języku koreańskim jako 받침 ("batchim") lub "końcowe spółgłoski". Podczas gdy wymowa tych spółgłosek generalnie pozostaje taka sama, jak się nauczyłeś, są częste wyjątki, kiedy końcowa spółgłoska w sylabie będzie wymawiana inaczej niż zwykle.

Tutaj jest kilka filmów, które przeprowadzą Cię przez zawiłości 받침, czyli "spółgłosek końcowych":

 • Końcowe spółgłoski (받침)
 • Wszystko o 받침(Batchim) - Część 1
 • Wszystko o 받침(Batchim) - Część 2

Przejdź na następny poziom umiejętności korzystania z 한글

W tym momencie, nauczyłeś się następujących kluczowych aspektów 한글, koreańskiego systemu pisma:

 • Samogłoski
  • Gluzy
  • Diphthongs
 • Spółgłoski
  • Spółgłoski przydechowe
  • Podwójne spółgłoski
 • Spółgłoski końcowe (받침)

Jeśli spędziłeś (lub wkrótce spędzisz) kilka godzin ucząc się i przeglądając informacje, którymi podzieliłem się na blogu i w podlinkowanych filmach, możesz bardzo poważnie powiedzieć, że nauczyłeś się koreańskiego alfabetu.

Przynajmniej, powinieneś być w stanie pół-wiarygodnie przeczytać (to znaczy, brzmieć, nie rozumieć) każde koreańskie słowo, które napotkasz.

Jednak twoja praca jako osoby uczącej się koreańskiego nie jest jeszcze zakończona. W rzeczywistości jest to dopiero początek.

Oto kilka rzeczy, nad którymi możesz pracować w przyszłości, gdy twoje umiejętności koreańskie będą rosły:

Wymowa

Chociaż teraz potrafisz rozpoznać wszystkie litery w koreańskim alfabecie, prawdopodobnie potrzebujesz dużo więcej praktyki w wymawianiu koreańskich dźwięków, które idą z tymi literami.

Nie martw się, jest to całkiem normalne. Dla osób posługujących się językiem angielskim (i dla osób posługujących się większością języków zachodnich), wymowa koreańska jest zazwyczaj najtrudniejszą częścią procesu nauki języka.

Jak zawsze, trudne nie oznacza niemożliwe. Możesz opanować koreańskie dźwięki, tak jak ja (i wielu innych uczących się). Wymaga to tylko czasu, poświęcenia i odpowiednich zasobów.

Pismo ręczne i pisanie na klawiaturze

Teraz, gdy umiesz już czytać i rozpoznawać symbole koreańskiego alfabetu, prawdopodobnie będziesz chciał używać ich do komunikowania się za pomocą pisma.

W takim przypadku, możesz nauczyć się pisać po koreańsku ręcznie, na komputerze lub w obu przypadkach.

Do pisania odręcznego polecam Hangul Master by Talk to Me in Korean, który pokaże Ci wszystko, czego potrzebujesz do pisania koreańskich symboli, w tym kolejność kresek i różne style pisma.

Weronika Bujak

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również