img

Jak społeczność językowa reaguje na ustawę nr 5 Zgromadzenia Kalifornijskiego

California Assembly Bill 5 weszła w życie w dniu 1 stycznia 2020 r. i utrzymuje, że większość pracowników są pracownikami - nie freelancerów. To zaczęło wpływać na gig economy i branży językowej tłumaczy.

Statut (AB5) został podpisany przez gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma we wrześniu 2019 roku i wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Podczas gdy początkowe relacje koncentrowały się na freelancerach dla firm typu ride-sharing, takich jak Uber i Lyft, jego wpływ był odczuwalny w wielu branżach, w tym wśród specjalistów językowych.


AB5 utrzymuje, że większość pracowników jest pracownikami. Jest to odpowiedź na 30 kwietnia 2018 r., Jednogłośna decyzja Sądu Najwyższego Kalifornii w sprawie Dynamex Operations West, Inc. v. Superior Court of Los Angeles obejmująca błędną klasyfikację pracowników.

Kilka firm otrzymało zwolnienia, ponieważ były one w stanie wykazać, czy ich niezależni wykonawcy mogą negocjować własne ceny, czy mają dostęp do bezpośredniej komunikacji z klientami końcowymi i czy zarabiają co najmniej dwukrotność płacy minimalnej.

Zmiany dotknęły również inne branże, które opierają się na freelancerach. Dziennikarze zostali ograniczeni do 35 artykułów. Kierowcy ciężarówek otrzymali zwolnienie.

Co ta ustawa oznacza dla freelancerów zarejestrowanych? Jak wpłynie ona na branżę językową i firmy współpracujące z tłumaczami freelancerami?

Nikt tak naprawdę nie jest pewien. Dyskusja już rozpoczęła się a cała społeczność mogłaby skorzystać z wiedzy na temat wpływu AB5 nie tylko dla profesjonalistów z Kalifornii, ale także dla każdego, kto może prowadzić z nimi interesy z dowolnej części świata.

11 lutego 2020 roku, The Association of Language Companies (stowarzyszenie handlowe reprezentujące firmy świadczące usługi językowe (LSC) w USA i na świecie) ogłosiło przyjęcie Oświadczenia ALC w sprawie klasyfikacji pracowników i branży usług językowych.

kaliforniaZgodnie z komunikatem prasowym, prezydent ALC Rick Antezana z Dynamic Language w Seattle, WA współpracował z liderami branży usług językowych, grupami branżowymi i ekspertami w dziedzinie wspierania języka, aby upewnić się, że oświadczenie jest reprezentatywne dla całej branży.

Plik pdf z oświadczeniem ALC jest dostępny online: "Oświadczenie ALC w sprawie klasyfikacji pracowników i branży usług językowych".

Tymczasem American Translators Association wzywa swoich członków do kontaktu z ustawodawcami stanowymi i domagania się zwolnienia tłumaczy ustnych i pisemnych w swoim oświadczeniu "Co mogę zrobić w sprawie obowiązkowego ustawodawstwa dotyczącego klasyfikacji pracowników w moim stanie?".

Philip R. Shawe, prezes i dyrektor generalny TransPerfect, napisał op-ed dla Crain's New York Business nakłaniający stan Nowy Jork, aby nie podążał za przykładem Kalifornii "Nie powielaj kalifornijskiego bólu głowy freelancera".


Slator był wcześnie w rozmowie z artykułem "California's Translators and Interpreters Scramble to Contain Damage Caused by AB5"

 Kalifornia liczyła ponad 39 milionów ludzi w 2018 roku. Prawo będzie miało wpływ na wielu ludzi i wiele firm. Dane dotyczące produktu krajowego brutto dla stanu to ponad 2,7 biliona dolarów, co uczyniłoby go 5. największą gospodarką na świecie.

Południowa Kalifornia jest znana z hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Północna część stanu jest dobrze znana z firm technologicznych, takich jak Apple, Facebook i Google. Rozpoczął działalność w mieszkaniu w Oakland w Kalifornii.

Czy po wprowadzeniu tego prawa w Kalifornii, przeniesie się ono do innych stanów?

Mariusz Ostrowski

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również