img

Weihnachtsmann, Père Noël, Sinterklaas - wiele imion Świętego Mikołaja

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Black Friday, Cyber Monday, reklamy świąteczne non stop w telewizji... można by pomyśleć, że Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim kupowanie nowych technologii, zabawek, perfum i czekoladek. Wymiana prezentów jest częścią tradycji bożonarodzeniowej od dawna, uważa się, że symbolizuje ona dary przyniesione Dzieciątku Jezus przez Trzech Króli.

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są na całym świecie na wiele różnych sposobów; niektóre kraje czerpią z elementów religijnych, inne włączają do obchodów święta zimowe, a jeszcze inne, tak jak my w Wielkiej Brytanii, zapożyczają tradycje z innych krajów. Święta Bożego Narodzenia, jakie znamy dziś w Wielkiej Brytanii, są w dużej mierze wynalazkiem wiktoriańskim, który, jak się uważa, został wprowadzony przez księcia Alberta z Niemiec.

Father Christmas, Santa Claus, Pere Noël czy kto?

Od Europy po Afrykę, od Ameryki Północnej po Daleki Wschód, dzieci na całym świecie przygotowują się na wizytę Ojca Bożego Narodzenia, a może kogoś innego... Bo chociaż w Wielkiej Brytanii Boże Narodzenie nie byłoby Bożym Narodzeniem bez wizyty pulchnego pana w czerwieni, w innych krajach prezenty przynoszą inni roznosiciele, i nie wszyscy z nich schodzą z komina w Wigilię!

Oto tylko kilka z wielu wcieleń Ojca Bożego Narodzenia:

Europa - Święty Mikołaj

Wielu Europejczyków z niecierpliwością oczekuje wizyty Świętego Mikołaja, ale w tym zróżnicowanym regionie nazwy różnią się od siebie:

 • W Niemczech Weihnachtsmann (Świąteczny Człowiek) lub Christkindle (Chrystusowe Dzieciątko) przychodzi w Wigilię.
 • W Belgii Père Noël (Ojciec Boże Narodzenie) odwiedza osoby francuskojęzyczne, a Kerstman (również Ojciec Boże Narodzenie) osoby niderlandzkojęzyczne.
 • W Islandii w opowieściach ludowych występuje trzynastu Mikołajów, zwanych Jólasveinar.
 • W Hiszpanii istnieje wiele wariantów: Papá Noel lub Tió de Nadal w Katalonii, Olentzero w Kraju Basków, Apalpador na obszarach Galicji oraz Esteru i Anjanas w Kantabrii.

Ameryka Północna i Oceania - Santa Claus

Santa Claus jest najpopularniejszym imieniem w tych regionach, a w Nowej Zelandii i Australii używa się także imienia Father Christmas. Père Noël jest używany przez osoby francuskojęzyczne w Kanadzie, a Kris Kringle, Saint Nicholas lub Saint Nick mogą być również słyszane w Stanach Zjednoczonych.

Ameryka Łacińska - Santa Claus

W całej Ameryce Południowej Mikołaj jest tłumaczony na różne języki, z wieloma wariantami Papá Noel lub El Niño Dios (Boże Dziecię). W wielu krajach prezenty są wręczane przez Trzech Króli w święto Trzech Króli (6 grudnia), a nie w Boże Narodzenie.

Azja

W wielu krajach Wschodu Boże Narodzenie jest tradycją przejętą z Zachodu, bez wcześniejszych świąt obchodzonych w tym czasie.

 • W Chinach "Staruszek Bożego Narodzenia" jest tłumaczony jako 聖誕老人 w tradycyjnym języku chińskim, 圣诞老人 w uproszczonym języku chińskim, sing daan lo jan w kantońskim i shèngdànlǎorén w pinyin.
 • W Japonii nazywany jest Santa Kuroosu lub Santa-san.
 • W Indiach znów istnieje kilka wariantów, w tym Christmas Thatha / Christmas Grandpa (Tamil), Thatha / Christmas Old Man (Telugu) i Natal Bua / Christmas Elder Man (Marathi).

Afryka i Bliski Wschód

W krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, w których obchodzi się Boże Narodzenie, najczęściej spotykaną nazwą Świętego Mikołaja jest Papá Noel. W Republice Południowej Afryki używa się również nazw Sinterklaas, Father Christmas i Santa Claus. Warto też zwrócić uwagę na arabskie ابا نويل lub baba noel.

Jak widać, odmian i tłumaczeń "Father Christmas" jest tak wiele, jak zwyczajów i tradycji świątecznych!

Wierzymy, że zrozumienie kultury danego kraju jest równie ważne, jak dokładne tłumaczenie, jeśli chodzi o lokalizację stron internetowych i tłumaczenia marketingowe. Chociaż w wielu krajach obchodzi się Boże Narodzenie, tradycje i zwyczaje różnią się w zależności od kraju, dlatego tak ważne jest, aby dobrze je rozumieć, jeśli prowadzi się interesy za granicą.

Jeśli chciałbyś uzyskać pomoc w tłumaczeniach biznesowych, skontaktuj się z nami z Comtec? Zadzwoń pod numer + 44 (0) 1926 335 681, wyślij e-mail na adres info@comtectranslations.com lub odwiedź naszą stronę Usługi tłumaczeniowe, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy Ci pomóc.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn

Paweł Czapla

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również