img

Życie poligloty

Kiedy mówię ludziom, że mówię trzynastoma językami, często myślą, że jako poliglota uczę się języków i poświęcam temu cały swój czas. Są przekonani, że spędzam większość każdego dnia na nauce i że mam mało czasu na cokolwiek innego - wliczając w to przyjaciół, randki, podróże i inne zajęcia w wolnym czasie.

To zdecydowanie nie jest prawda. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie - rzadko poświęcam więcej niż jedną godzinę dziennie na naukę jakiegokolwiek języka, nawet tych, które dopiero zaczynam.

Oczywiście spędzam dużo czasu na nauce, ale nie robię tego z twarzą zakopaną w podręcznikach, ani nie robię tego kosztem życia pełnią życia. Zamiast tego dokonuję wyborów, które pomagają mi połączyć języki, których się uczę, z życiem, które chcę prowadzić i z ludźmi, z którymi chcę spędzać czas.

Dzisiaj chcę podzielić się kilkoma strategiami, które pomogą Ci żyć życiem poligloty, tak jak ja to robię.

Zacznijmy od maksymalizacji czasu przeznaczonego na naukę poprzez mądre i efektywne planowanie:

Połącz swoje języki z Twoim stylem życia

Kiedy próbujesz zaplanować czas na naukę języków, większość ludzi tworzy harmonogram nauki, który jest podobny do tego, który mieli w szkole.

Mianowicie, poświęcają jeden blok czasu na naukę języka, poza którym nie ma nauki. Ten blok czasu jest zazwyczaj wyjęty z tego, co byłoby wolnym czasem uczącego się.

Chociaż może to być dobra strategia planowania dla niektórych ludzi, ma ona niezamierzony efekt uboczny w postaci tego, że nauka języka wydaje się być pracą, zwłaszcza, że poświęcasz na nią swój wolny czas.

Zamiast poświęcać wolny czas na naukę, lepszą strategią jest szukanie bloków niewykorzystanego czasu w ciągu dnia i wykorzystanie tego czasu na naukę lub utrzymanie języków.

Na przykład, kiedy jestem w domu, często lubię ugotować sobie obiad około 13:00. Wymaga to ode mnie spędzenia od 30 do 45 minut na przygotowaniu posiłku, a następnie jego zjedzeniu.

Hipotetycznie, mógłbym spędzić cały ten czas na gotowaniu i jedzeniu. Jednakże, ponieważ moje uszy (i czasami oczy) są wolne podczas przygotowywania posiłku, lubię przesyłać rosyjskie wiadomości telewizyjne z mojego laptopa i słuchać ich.

Ta strategia wykorzystywania "martwego czasu" do nauki pozwala mi zaplanować znaczną ilość czasu na naukę bez wpływu na moje życie towarzyskie i zajęcia w czasie wolnym.

Możesz zrobić to samo z każdą regularną czynnością, która nie wymaga pełnej uwagi twoich oczu i uszu, włączając w to gotowanie, czekanie w kolejce, jazdę metrem, a nawet branie prysznica.

Poszukaj luk w swoim harmonogramie, które pozwolą Ci czytać, słuchać podcastów, oglądać filmy lub w inny sposób konsumować treści w Twoim języku docelowym lub językach docelowych. Jeśli możesz, zamień każdą z tych luk w czas na naukę języka i rób to codziennie.

Rób to, co kochasz, ale rób to w swoim języku docelowym

W poprzedniej części podzieliłam się strategiami jak najlepiej wykorzystać niewykorzystany czas, tak abyś nie musiał poświęcać swojego wolnego czasu na naukę.

Nawet jeśli nie masz dużo niewykorzystanego czasu w swoim harmonogramie, istnieją sposoby na zorganizowanie tego, co robisz w wolnym czasie tak, abyś mógł ćwiczyć języki i robić to, co kochasz, a wszystko to w tym samym czasie.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest wykonywanie wszystkich ulubionych zajęć w wolnym czasie, ale w języku, którego się uczysz.

Przykład: uwielbiam czytać.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś któryś z filmów, które nakręciłem w moim mieszkaniu, jestem pewien, że widziałeś moją osobistą półkę z książkami, która jest wyłożona setkami książek na wszystkie moje ulubione tematy, w tym historię, politykę, kosmologię, neurobiologię i wiele innych.

Być może zauważyłeś również, że stosunkowo niewiele z tych książek jest w języku włoskim, moim ojczystym języku. W rzeczywistości, przytłaczająca większość z nich jest w wielu językach, których się nauczyłem.

Dlaczego zawracam sobie głowę czytaniem książek w innych językach, skoro równie dobrze mógłbym je czytać w moim ojczystym języku?

Ponieważ czytanie w moich językach docelowych pozwala mi poznać treść książki i język, w którym została napisana.

Jak mówi metafora, w ten sposób upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. Zamiast poświęcać godzinę dziennie na czytanie niemieckiego tekstu i kolejną godzinę na czytanie po włosku o II wojnie światowej, mogę poświęcić jedną godzinę na czytanie niemieckiej książki o II wojnie światowej i uzyskać taką samą wartość, jeśli nie większą.

Możesz to zrobić dla prawie każdego zainteresowania, jakie posiadasz:

  • Uczysz się francuskiego? Kochasz filmy? Oglądaj filmy po francusku.
  • Uczysz się japońskiego? Uwielbiasz gry wideo? Graj w gry wideo po japońsku.
  • Uczysz się holenderskiego? Kochasz politykę? Oglądaj debaty polityczne po niderlandzku.

Dzięki Internetowi, zaskakująco łatwo jest znaleźć powiązania między językiem, którego się uczysz, a Twoimi głównymi zainteresowaniami. Po prostu poszukaj trochę w sieci, a przy odrobinie szczęścia będziesz w stanie zastąpić swoje zwykłe zajęcia w wolnym czasie tymi samymi zajęciami w języku docelowym.

francja

Nawiąż silną więź z native speakerem

Możesz się zastanawiać, gdzie w tym wszystkim jest miejsce na życie towarzyskie. Jasne, łatwo jest słuchać podcastu samemu, podczas dojazdu do pracy, ale jak to jest możliwe, aby uczyć się języka, kiedy chcesz wyjść z przyjaciółmi lub utrzymać związek? To może być trudne, ale z pewnością jest to możliwe.

Oto co ja robię: Po pierwsze, zrób co możesz, aby połączyć się towarzysko z rodzimymi użytkownikami Twojego języka docelowego. Na przykład, możesz:

  • Umówić się na wymianę językową (online lub osobiście)
  • Uczestniczyć w meetupach lub spotkaniach towarzyskich dla native speakerów, turystów lub ogólnie osób uczących się języka.
  • Ugościć couchsurferów lub wynająć pokój podróżnikom przez AirBnB.
  • Podróżuj i próbuj nawiązać kontakt z rodzimymi użytkownikami języka podczas pobytu za granicą.

(Zwróć uwagę, że podróże są na samym dole listy. Podczas gdy podróżowanie może przejść długą drogę w kierunku pomocy w nawiązywaniu kontaktów z tubylcami, najbardziej efektywnym i tanim sposobem na prawdziwe życie poligloty jest po prostu korzystanie z możliwości, które stoją przed Tobą).

Kiedy już poznasz co najmniej kilku native speakerów, nawiązuj z nimi regularne kontakty i jeśli możesz, staraj się porozumiewać głównie w języku docelowym.

Kiedy już będziecie na tyle blisko, że będziecie uważać się za przyjaciół, traktuj ich tak samo, jak każdego innego bliskiego przyjaciela. Spotykajcie się z nimi osobiście, wysyłajcie im wiadomości tekstowe, dzielcie się historiami, chodźcie na imprezy - wszystko jest możliwe!

Jeśli poświęcisz czas na budowanie i utrzymywanie kontaktów interpersonalnych w języku docelowym, może to zdziałać cuda dla twojej nauki i ogólnego postępu.

Zdarzyło mi się to już wiele razy. Na przykład, regularnie uczęszczam na spotkania językowe w Rzymie, a także od czasu do czasu goszczę podróżnych na AirBnB.

Dzięki tym zajęciom poznałam wielu native speakerów i byłam w stanie nawiązać z nimi głębokie, znaczące relacje.

W szczególności, mam wiele miłych wspomnień ze spacerów ulicami Rzymu z zagranicznymi przyjaciółmi i obserwowania sposobu, w jaki postrzegają świat poprzez swój język. Ja zadaję im pytania, oni dzielą się swoimi spostrzeżeniami, a wszystko to staje się potężnym, naładowanym emocjami doświadczeniem w nauce języka.

Jako osoba ucząca się języka, nauczysz się najwięcej, kiedy znajdziesz sposób, aby używać języka zgodnie z jego przeznaczeniem: do komunikacji. Tworzenie głębokich więzi z żywymi, oddychającymi rodzimymi użytkownikami języka jest najlepszym sposobem, aby upewnić się, że nigdy nie zabraknie Ci powodów i środków do komunikowania się w Twoim języku docelowym.

Zacznij żyć jak poliglota

Klucz do życia jak poliglota nie jest tym, czego przeciętny człowiek mógłby się spodziewać.

Podczas gdy większość zakłada, że wszyscy poligloci są albo zamkniętymi w sobie ludźmi, którzy spędzają osiem godzin dziennie na nauce, albo bogatymi ludźmi, którzy nie robią nic poza podróżowaniem i uczęszczaniem na kursy językowe, rzeczywistość jest zupełnie inna i o wiele bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka.

Prawda jest taka, że z odpowiednimi narzędziami i nastawieniem każdy może uczyć się języków w dowolnym miejscu. Kluczem jest skupienie się na:

  • Stylu życia (Jak żyjesz)
  • Kontaktach interpersonalnych (z kim wchodzisz w interakcje)
  • Nawykach (wyborach, których dokonujesz każdego dnia).

Skup się na tym, a Ty również możesz żyć jak poliglota.

Weronika Bujak

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również