img

Czym jest branding i jak może Ci pomóc?

W dniach 30 września i 1 października ProZ.com/TV był gospodarzem corocznej imprezy International Translation Day, poświęconej branży tłumaczeniowej i lokalizacyjnej. Jeden z paneli dotyczył w szczególności tego, w jaki sposób branding może zadecydować o sukcesie lub porażce firmy, niezależnie od tego, czy jest to agencja, czy indywidualny freelancer.

Ludmila Golovine (dyrektor generalny MasterWord Services), Samantha Reiss (dyrektor ds. usług w firmie Lilt), Marina Ilari (dyrektor generalny Terra Translations) i Andrew Thomas (starszy specjalista ds. marketingu w SDL) dyskutowali o budowaniu marki podczas odświeżającej i nieuporządkowanej rozmowy moderowanej przez Paula Urwina z redakcji ProZ.com.

 

Czym jest branding?

Jeśli sięgniesz do słownika, powiedzmy, Merriam-Webster, otrzymasz następującą definicję: "promowanie produktu lub usługi poprzez identyfikowanie go z konkretną marką", przy czym marka to "publiczny wizerunek, reputacja lub tożsamość postrzegana jako coś, co ma być sprzedawane lub promowane".

Jednak specjaliści od języka wiedzą, że często definicja nie jest w stanie objąć wszystkiego, co dane słowo oznacza. Więc... czym jest branding?

Dla panelu ekspertów, branding zdecydowanie wiąże się z wizerunkiem publicznym, reputacją i tożsamością, ale także z percepcją: nie tylko z własnym postrzeganiem marki, ale także z tym, jak postrzegają ją inni. Dla nich budowanie marki to znalezienie "słodkiego punktu" pomiędzy tym, co wiesz o swojej marce, a tym, co wiedzą inni, aby spróbować zbliżyć do siebie te dwie percepcje, tworząc całość. Innymi słowy, branding to znalezienie prawdziwej esencji Twojej firmy.

Co składa się na markę?

Dla Mariny jest to rynek wertykalny, który obsługujesz, czyli twoja nisza. Mówi ona, że "jeśli kierujesz swoją ofertę do wszystkich, to kierujesz ją do nikogo", dlatego bardzo ważne jest, aby być bardzo konkretnym w swojej marce, aby móc zdobyć tych wartościowych poleconych. Terra Translations, na przykład, odnalazła swoją niszę w byciu firmą skoncentrowaną na pracownikach, zachowując poczucie bycia rodziną, nawet gdy się rozwija, specjalizując się w tłumaczeniach z języka hiszpańskiego. Z kolei MasterWord specjalizuje się w obsłudze języków o ograniczonym rozpowszechnieniu oraz w tłumaczeniach ustnych (9. miejsce na świecie!) i to właśnie z tego klienci ich znają. Ludmiła zgadza się, że zawężenie pola działania pomaga w budowaniu marki i biznesu.

Po drugiej stronie spektrum znajdują się SDL i Lilt, które odnalazły swoją tożsamość jako większe firmy LSP, które mogą zarządzać projektami na większą skalę niż butikowe agencje, zamiast specjalizować się w jednej usłudze lub dziedzinie.

LSP nie są jedynymi firmami, które mogą czerpać korzyści z budowania marki: specjaliści językowi, którym udało się stworzyć markę eksperta w danej dziedzinie, mogą znaleźć odpowiednich klientów i pobierać wyższe stawki.

Andrew twierdzi, że marka jest wizją firmy i że wizja jest większa niż sama firma, ale pomaga ustalić misję firmy, czyli to, co firma robi. Samantha uważa, że budowanie marki powinno dawać poczucie przynależności do szerszego kontekstu, co ułatwia myślenie o tym, co firma może zrobić w swojej społeczności. Dla Lilt kluczem jest posiadanie freelancerów pasjonujących się ich produktem, dzięki czemu mogą oni "ewangelizować" i stać się częścią marki, jednocześnie służąc klientowi końcowemu.

Słowem, które często pojawiało się podczas rozmowy była "autentyczność". W dzisiejszych czasach, Twoja marka powinna być autentyczna, pokazywać siebie taką, jaką jesteś i robić to, co kochasz.

Budowanie marki

O czym powinieneś pamiętać budując swoją markę?

  • Bądź autentyczny i przejrzysty
  • Pamiętaj o swoich odbiorcach i o tym, do kogo chcesz dotrzeć
  • Przyjrzyj się potrzebom potencjalnych klientów i zastanów się, jak możesz rozwiązać ich problemy, zamiast oferować usługi bez pokrycia
  • Jeśli Twoja marka popadła w stagnację, nie bój się rebrandingu i wymyślenia siebie na nowo. Przeprowadź ankietę wśród klientów i pracowników, aby sprawdzić, czy ich postrzeganie Twojej marki jest zgodne z Twoim.
  • Zaangażuj się w życie społeczności, nawiąż kontakty z rówieśnikami i w miarę możliwości pomagaj organizacjom non-profit. To pomoże Ci zyskać rozgłos
  • Bądź na bieżąco z trendami w marketingu (możesz chodzić na wydarzenia lub czytać książki, wszystko pomaga!)
  • Posiadaj persona, która uchwyci istotę Twojej marki. Pomoże Ci to wejść we właściwe ramy umysłu podczas wysyłania e-maili, publikowania postów na mediach społecznościowych, itp.

Pamiętając o tym, możesz zbudować udaną markę i przyciągnąć do siebie odpowiednich klientów.

Więcej na: http://ambient.com.pl

Weronika Bujak

Redakcja kolumbijczyk.pl

Zobacz również